CoolerMaster PSU GX 550W
[RS-550-ACAA-E3]
Каталожен №: ++703
Производител: CoolerMaster
Характеристики:
Подобни продукти
Introduction
The latest addition from Cooler Master is a range of 550W, 650W and 750W power supplies that specifically targets upper mid-range to high-end gaming systems, the Cooler Master GX Series. The Cooler Master GX range of power supplies feature a single powerful +12V rail that has been designed to deliver more than ample power to dual graphics card systems, no matter if you use SLI or CrossFireX.
Features





Specifications
| Model | RS-550-ACAA-E3 |
| Type | Intel Form Factor ATX 12V V2.31 |
| Dimension (W / H / D) | 150 x 140 x 86 mm 5.9 x 5.5 x 3.4 inch |
| Input Voltage | 90-264Vac (Auto Range) |
| Input Current | 7A@115Vac, 5@230Vac |
| Input Frequency Range | 47-63Hz |
| PFC | Active PFC (>0.9) |
| Power Good Signal | 100~500ms |
| Hold Up Time | >17ms |
| Efficiency | 85% typical |
| MTBF | >100,000 hours |
| Protection | OVP / UVP / OPP / OTP / SCP |
| Output Capacity | 550W |
| Max. Output Capacity | 660W |
| Operation Temperature | 0~40°C (Nominal Input Voltage) |
| Regulatory | TUV / CE / UL / FCC / BSMI / GOST / C-tick / CCC / KCC |
| Fan | 120mm |
| Certifications | 80 PLUS |
| Connector | 20+4 Pin MB x 1 4+4 Pin CPU 12V x 1 6+2 Pin PCI x 2 SATA x 6 4 Pin Peripherial x 3 4 Pin Floppy x 1 |






