Ecoflow 160W Lightweight Portable Solar Panel
[EFSOLARLIGHT160W-P-DXT3EU]
№: ++7716
Manufacturer: Ecoflow
NEW Specifications:
| BRAND | Ecoflow |
| MFG CODE | EFSOLARLIGHT160W-P-DXT3EU |
| TYPE | Portable |
| MAX POWER | 160 W |
| BIFACIAL | Yes |
| EFFICIENCY | 25% |
| TECHNOLOGY | N Type TOPCon monocrystalline silicon |
| CONNECTORS | XT60 |
| MAX POWER VOLTAGE | 21.4 V |
| LSC | 9.2 A |
| PROTECTIONS | IP68 |
| DIMENSIONS | 1677 x 598 x 26 mm |
| DIMENSIONS (FOLDED) | 609 x 598 x 26 mm |
| WEIGHT | 3.8 kg |
| OTHERS | Lightweight and portable Up to 25% conversion efficiency rate with a bifacial design Built-in XT60 cable for easy storage and connection to power stations 30–60° adjustable support stand and integrated solar angle guide IP68 rating protects against water and dust |
| WARRANTY | 60 months |
| BARCODE EAN-13 | 4895251649834 |
Video:
How To Use EcoFlow Portable Solar Panels














