Madlions Open box item - Professional Gaming Mechanical Keyboard FIRE 68 ULTRA - 8K, Gateron Magnetic Jade Switches - Black
[FIRE-68-ULTRA-CNT-BK]
№: ++100006272
Manufacturer: Madlions
Specifications:
| BRAND | Madlions |
| MFG CODE | FIRE-68-ULTRA-CNT-BK |
| FORMAT | 68% |
| CONNECTION | USB |
| TYPE | Gaming Mechanical Multimedia Anti-Ghosting |
| SWITCHES, BRAND | Gateron |
| SWITCHES, TECH | Magnetic |
| SWITCHES, TYPE | Linear |
| SWITCHES, NAME | Gateron Jade Switch (Customized) |
| PRE-LUBED | Yes |
| SWITCH LIFETIME | 100 Million keystrokes |
| SWITCHES, PRE-TRAVEL | Programmable |
| TOTAL SWITCH TRAVEL | 3.5±0.1mm |
| ACTUATION FORCE | 36±5gf |
| REMOVABLE SWITCHES | Yes |
| KEYCAPS MATERIAL | PBT |
| KEYCAPS DESCRIPTION | PBT Shine-through Side Print |
| BASE MATERIAL | Aluminium |
| POLLING RATE | 8000 Hz |
| SCAN RATE | 128 KHz |
| LATENCY | 0.125 ms |
| NUMBER OF KEYS | 68 |
| BACKLIGHT | RGB Yes |
| CABLE LENTH | 200 cm |
| DIMENTIONS | 311 x 102 x 29 mm |
| COLOR | Black Red |
| OTHERS | 8K Polling Rate/128KHz Scan Rate Full Aluminium Body Step Precision: 0.01 mm Latency: 0.125 ms Driver: Self-Developed Web Driver 16.8M RGB Noise-Dampening |
| WARRANTY | 24 months |
| BARCODE EAN-13 | 6977700930170 |
Video:
MADLIONS FIRE68
Similar products


![Marvo Wireless Gaming Mechanical keyboard Titan 75 - KG985W Black - Banana Crystal [Linear] Marvo Wireless Gaming Mechanical keyboard Titan 75 - KG985W Black - Banana Crystal [Linear]](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/marvo_titan_75_kg985w_bk_01_uH3qGZ.webp&w=130&h=130&page=)
![Ajazz Wireless Gaming Mechanical Keyboard AK820 PRO - Flying Fish [Linear] (English US), Black, Gray Ajazz Wireless Gaming Mechanical Keyboard AK820 PRO - Flying Fish [Linear] (English US), Black, Gray](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/ajazz_ak820_pro_bgy_ffs_01_WLCOoQ.webp&w=130&h=130&page=)
![Ducky Professional Gaming Mechanical Keyboard One 3 Pro Nazca Line - 8K, Cherry MX2A RGB Brown [Tactile] Ducky Professional Gaming Mechanical Keyboard One 3 Pro Nazca Line - 8K, Cherry MX2A RGB Brown [Tactile]](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/ducky_one_3_pro_nazca_line_mx2a_brown_01_9EHexR.webp&w=130&h=86.666666666667&page=)
![Ajazz Gaming Mechanical Keyboard AK820 - AS Red Switch [Linear] (English US), Gray White, White Light Ajazz Gaming Mechanical Keyboard AK820 - AS Red Switch [Linear] (English US), Gray White, White Light](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/ajazz_ak820_as_rs_gw_wl_01_URt5zl.webp&w=130&h=130&page=)
![MCHOSE Gaming Mechanical Keyboard Ace 60 Pro - 8K, TTC Uranus Magnetic Switch - Standard [Linear] (English US), Black MCHOSE Gaming Mechanical Keyboard Ace 60 Pro - 8K, TTC Uranus Magnetic Switch - Standard [Linear] (English US), Black](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/mchose_ace60_6a_01_1Cx7wN.webp&w=130&h=130&page=)