Madlions Professional Gaming Mechanical Keyboard MAD 60 HE RGB - 1K, Magnetic Amber Pro Switches - White
[MAD-60-HE-RGB-WH]
№: ++6273
Manufacturer: Madlions
Specifications:
| BRAND | Madlions |
| MFG CODE | MAD-60-HE-RGB-WH |
| FORMAT | 60% |
| CONNECTION | USB |
| TYPE | Gaming Mechanical Anti-Ghosting Multimedia |
| SWITCHES, BRAND | Amber |
| SWITCHES, TECH | Magnetic |
| SWITCHES, TYPE | Linear |
| SWITCHES, NAME | Magnetic Amber Pro |
| PRE-LUBED | Yes |
| SWITCH LIFETIME | 100 Million keystrokes |
| SWITCHES, PRE-TRAVEL | Programmable |
| TOTAL SWITCH TRAVEL | 3.8±0.3mm |
| ACTUATION FORCE | 37±10gf |
| REMOVABLE SWITCHES | Yes |
| KEYCAPS MATERIAL | PBT |
| KEYCAPS DESCRIPTION | PBT Shine-through Side Print |
| BASE MATERIAL | Aluminium |
| POLLING RATE | 1000 Hz |
| SCAN RATE | 32 KHz |
| LATENCY | 0.125 ms |
| NUMBER OF KEYS | 60 |
| BACKLIGHT | RGB Yes |
| CABLE LENTH | 200 cm |
| DIMENTIONS | 302 x 116 x 37 mm |
| COLOR | White |
| OTHERS | 1K Polling Rate Customizable Key Travel Rapid RT Reset Esport Latency Adjustable 0 Deadzone 16.8M RGB Madlions Strap |
| WARRANTY | 24 months |
| BARCODE EAN-13 | 6977700930736 |
Similar products










![Madlions Professional Gaming Mechanical Keyboard MAD 68 HE Contour Flagship - 8K, Gateron Jade Pro [Linear] Madlions Professional Gaming Mechanical Keyboard MAD 68 HE Contour Flagship - 8K, Gateron Jade Pro [Linear]](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/madlions_mad_68_fs_c_gateron_jade_01_5VlPKI.webp&w=130&h=130&page=)

![Aula Gaming Mechanical Keyboard WIN68 HE 8K - Greywood Magnetic Switch [Linear] (English US), Black Aula Gaming Mechanical Keyboard WIN68 HE 8K - Greywood Magnetic Switch [Linear] (English US), Black](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/aula_win68_he_bk_01_2RPbNx.webp&w=130&h=130&page=)

![Madlions Professional Gaming Mechanical Keyboard MAD 60 PRO - Black, 8K, Sealed Silver Magnetic [Linear] Madlions Professional Gaming Mechanical Keyboard MAD 60 PRO - Black, 8K, Sealed Silver Magnetic [Linear]](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/madlions_mad_60_pro_bkmagn_silver_01_T6aUsf.webp&w=130&h=130&page=)
![MCHOSE Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 Air - 8K, Mount Tai Magnetic Switch GT [Tactile] (English US), Black MCHOSE Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 Air - 8K, Mount Tai Magnetic Switch GT [Tactile] (English US), Black](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/mchose_mc_ace68air_10_01_T3BAlu.webp&w=130&h=130&page=)