Seasonic PSU ATX3.1 1600W Titanium PCIe Gen 5.1 - PRIME TX-1600 - SSR-1600TR2-ATX3.1
[SSR-1600TR2-ATX3.1]
№: ++6752   Manufacturer: Seasonic
available: yes
warranty: 144 months
share in facebook      share in facebook
Specifications:
BRAND  Seasonic
MFG CODE  SSR-1600TR2-ATX3.1
POWER  1600 W
FORMAT  ATX 3.1
TYPE  Active PFC
CERTIFICATES  80PLUS TITANIUM
Cybenetics Titanium
CE
EFFICIENCY  92%
MODULAR  Yes
CONNECTORS  PCI-E 5.1 x 2
PCI-Express 6+2 pin x 6
SATA x 16
Molex x 3
SATA 3.3 V x 2
4+4 Pin ATX/EPS x 3
20+4 Pin ATX x 1
COOLING  135 mm fan
COLOR  Black
DIMENTIONS  210 x 150 x 86 mm ( L x W x H)
OTHER  Built on top of all the great features of PRIME PX platform with added ATX 3.1 and PCIe 5.1
Native 12V-2x6 connectors and Digital Fan Control
105°C-rated Japanese electrolytic capacitors