VGN Wireless Gaming Mechanical Keyboard - V87 Caribbean Blue - Power Silver Switches [Linear]
[V87-GREY-BL-PS]
№: ++6509
Manufacturer: VGN
Specifications:
| BRAND | VGN |
| MFG CODE | V87-GREY-BL-PS |
| FORMAT | 80% |
| CONNECTION | Bluetooth 5.0 Wireless USB |
| TYPE | Bluetooth Multimedia Mechanical Gaming Wireless Anti-Ghosting |
| SWITCHES, BRAND | VGN |
| SWITCHES, TECH | Mechanical |
| SWITCHES, TYPE | Linear |
| SWITCHES, NAME | Dynamic Silver |
| PRE-LUBED | Yes |
| SWITCHES, PRE-TRAVEL | 2.0±0.6mm |
| TOTAL SWITCH TRAVEL | 3.6±0.3mm |
| ACTUATION FORCE | 40±10gf |
| REMOVABLE SWITCHES | Yes |
| KEYCAPS MATERIAL | PBT |
| KEYCAPS DESCRIPTION | KDS |
| POLLING RATE | 1000 Hz |
| NUMBER OF KEYS | 87 |
| BACKLIGHT | RGB Yes |
| CABLE LENTH | 180 cm |
| DIMENTIONS | 363.8 x 136.6 x 43.66 mm |
| COLOR | Blue |
| OTHERS | 4000 mAh battery Hot-Swappable Switches Gasket Structure Low latency mode Silicone dampening pads Single key slot PCB White Poron foam N-Key rollover 16.8M RGB |
| WARRANTY | 24 months |
| BARCODE EAN-13 | 6975943531000 |
Similar products
![Wireless Gaming Mechanical Keyboard - V87 Caribbean Blue - Power Silver Switches [Linear] Wireless Gaming Mechanical Keyboard - V87 Caribbean Blue - Power Silver Switches [Linear]](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/vgn_v87_caribbean_ps_01_W1gQ7e.jpg&w=240&h=134&page=prod_info)
![Wireless Gaming Mechanical Keyboard - V87 Caribbean Blue - Power Silver Switches [Linear] Wireless Gaming Mechanical Keyboard - V87 Caribbean Blue - Power Silver Switches [Linear]](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/vgn_v87_caribbean_ps_02_UYcnu9.jpg&w=80&h=80&page=)
![Wireless Gaming Mechanical Keyboard - V87 Caribbean Blue - Power Silver Switches [Linear] Wireless Gaming Mechanical Keyboard - V87 Caribbean Blue - Power Silver Switches [Linear]](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/vgn_v87_caribbean_ps_03_XRT0Lm.jpg&w=80&h=80&page=)
![Wireless Gaming Mechanical Keyboard - V87 Caribbean Blue - Power Silver Switches [Linear] Wireless Gaming Mechanical Keyboard - V87 Caribbean Blue - Power Silver Switches [Linear]](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/vgn_v87_caribbean_ps_04_nSrmVe.jpg&w=80&h=80&page=)
![Wireless Gaming Mechanical Keyboard - V87 Caribbean Blue - Power Silver Switches [Linear] Wireless Gaming Mechanical Keyboard - V87 Caribbean Blue - Power Silver Switches [Linear]](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/vgn_v87_caribbean_ps_005_A7r17T.jpg&w=80&h=80&page=)
![Wireless Gaming Mechanical Keyboard - V87 Caribbean Blue - Power Silver Switches [Linear] Wireless Gaming Mechanical Keyboard - V87 Caribbean Blue - Power Silver Switches [Linear]](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/vgn_v87_caribbean_ps_06_6I8bdV.jpg&w=80&h=80&page=)
![Wireless Gaming Mechanical Keyboard - V87 Caribbean Blue - Power Silver Switches [Linear] Wireless Gaming Mechanical Keyboard - V87 Caribbean Blue - Power Silver Switches [Linear]](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/vgn_v87_caribbean_ps_07_Zn0WAt.jpg&w=80&h=80&page=)
![Ducky Professional Gaming Mechanical Keyboard One X Wireless White - Ducky AI Switches [Linear] Ducky Professional Gaming Mechanical Keyboard One X Wireless White - Ducky AI Switches [Linear]](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/ducky_one_x_wireless_wh_01_HfxR9C.webp&w=130&h=78.479757642523&page=)
![Ajazz Gaming Mechanical Keyboard AK820 - Moon Switches [Linear] (English US), Black, Gray, RGB Ajazz Gaming Mechanical Keyboard AK820 - Moon Switches [Linear] (English US), Black, Gray, RGB](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/ajazz_ak820_bgy_ms_01_jH4JZ5.webp&w=130&h=130&page=)

![Ajazz Wireless Gaming Mechanical Keyboard AK820 PRO - Flying Fish [Linear] (English US), Black, Gray Ajazz Wireless Gaming Mechanical Keyboard AK820 PRO - Flying Fish [Linear] (English US), Black, Gray](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/ajazz_ak820_pro_bgy_ffs_01_WLCOoQ.webp&w=130&h=130&page=)
![Ajazz Wireless Gaming Mechanical Keyboard AK820 V2 PRO - White peach Switch [Linear] (English US), Black Ajazz Wireless Gaming Mechanical Keyboard AK820 V2 PRO - White peach Switch [Linear] (English US), Black](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/ajazz_ak820_v2_pro_wps_se_bk_01_darKTx.webp&w=130&h=130&page=)
![Ducky Professional Gaming Mechanical Keyboard One X Mini Wireless White - Ducky AI Switches [Linear] Ducky Professional Gaming Mechanical Keyboard One X Mini Wireless White - Ducky AI Switches [Linear]](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/ducky_one_x_mini_wireless_wh_01_vHDVQC.webp&w=130&h=78.479757642523&page=)