be quiet! Professional Gaming Mechanical Keyboard LIGHT MOUNT - be quiet! Silent Switches [Tactile]
[BT004US]
№: ++7275
Manufacturer: be quiet!
Specifications:
| BRAND | be quiet! |
| MFG CODE | BT004US |
| FORMAT | 100% |
| CONNECTION | USB |
| TYPE | Mechanical Anti-Ghosting Multimedia Gaming |
| SWITCHES, BRAND | be quiet! |
| SWITCHES, TECH | Mechanical |
| SWITCHES, TYPE | Tactile |
| SWITCHES, NAME | be quiet! Silent Tactile Switches |
| PRE-LUBED | Yes |
| SWITCH LIFETIME | 100 Million keystrokes |
| REMOVABLE SWITCHES | Yes |
| KEYCAPS MATERIAL | PBT |
| KEYCAPS DESCRIPTION | PBT double-shot keycaps |
| BASE MATERIAL | Aluminium |
| POLLING RATE | 1000 Hz |
| NUMBER OF KEYS | 104 |
| BACKLIGHT | RGB Yes |
| CABLE LENTH | 200 cm |
| DIMENTIONS | 212 x 461 x 44 mm |
| COLOR | Black |
| OTHERS | Factory-lubricated mechanical be quiet! Black Tactile Switches offer speed, precision and accuracy with a clearly noticeable tactile actuation point 3 layers of foam for extra silent keystrokes High-quality PBT double-shot keycaps with translucent legends Aluminum 3D Media Wheel and 5 macro or multimedia keys Arched ARGB diffuser on each switch for bright and even per-key illumination Customizable ARGB LED bars at the top and on both sides for atmospheric lighting effects Support for hot-swappable 5-pin MX style switches Customize your Light Mount with the be quiet! IO Center software |
| WARRANTY | 24 months |
| BARCODE EAN-13 | 4260052192610 |
Video:
Light Mount | Silence is key | be quiet!
Similar products
![Professional Gaming Mechanical Keyboard LIGHT MOUNT - be quiet! Silent Switches [Tactile] Professional Gaming Mechanical Keyboard LIGHT MOUNT - be quiet! Silent Switches [Tactile]](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/bequiet_light_mount_tac_01_W62kAT.jpg&w=240&h=160&page=prod_info)
![Professional Gaming Mechanical Keyboard LIGHT MOUNT - be quiet! Silent Switches [Tactile] Professional Gaming Mechanical Keyboard LIGHT MOUNT - be quiet! Silent Switches [Tactile]](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/bequiet_light_mount_tac_02_YQMCbQ.jpg&w=80&h=53.333333333333&page=)
![Professional Gaming Mechanical Keyboard LIGHT MOUNT - be quiet! Silent Switches [Tactile] Professional Gaming Mechanical Keyboard LIGHT MOUNT - be quiet! Silent Switches [Tactile]](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/bequiet_light_mount_tac_03_mmQw29.jpg&w=80&h=53.333333333333&page=)
![Professional Gaming Mechanical Keyboard LIGHT MOUNT - be quiet! Silent Switches [Tactile] Professional Gaming Mechanical Keyboard LIGHT MOUNT - be quiet! Silent Switches [Tactile]](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/bequiet_light_mount_tac_04_0G0PwG.jpg&w=80&h=53.333333333333&page=)
![Professional Gaming Mechanical Keyboard LIGHT MOUNT - be quiet! Silent Switches [Tactile] Professional Gaming Mechanical Keyboard LIGHT MOUNT - be quiet! Silent Switches [Tactile]](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/bequiet_light_mount_tac_05_8AACX1.jpg&w=80&h=53.333333333333&page=)
![Professional Gaming Mechanical Keyboard LIGHT MOUNT - be quiet! Silent Switches [Tactile] Professional Gaming Mechanical Keyboard LIGHT MOUNT - be quiet! Silent Switches [Tactile]](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/bequiet_light_mount_tac_06_TPeIVt.jpg&w=80&h=53.333333333333&page=)
![Professional Gaming Mechanical Keyboard LIGHT MOUNT - be quiet! Silent Switches [Tactile] Professional Gaming Mechanical Keyboard LIGHT MOUNT - be quiet! Silent Switches [Tactile]](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/bequiet_light_mount_tac_07_W1caZ3.jpg&w=80&h=53.333333333333&page=)
![Professional Gaming Mechanical Keyboard LIGHT MOUNT - be quiet! Silent Switches [Tactile] Professional Gaming Mechanical Keyboard LIGHT MOUNT - be quiet! Silent Switches [Tactile]](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/bequiet_light_mount_tac_08_zUhC8g.jpg&w=80&h=53.333333333333&page=)

![ATK Professional Gaming Mechanical Keyboard RS6 Ultra - 8K, TTC RGB Magneto Switches [Linear] - White Shadow Warrior ATK Professional Gaming Mechanical Keyboard RS6 Ultra - 8K, TTC RGB Magneto Switches [Linear] - White Shadow Warrior](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/atx_rs6_ultra_white_shadow_warrior_01_MBb489.webp&w=130&h=130&page=)
![MCHOSE Gaming Mechanical Keyboard Ace 60 Pro - 8K, KTEK Magnetic Switch [Linear] (English US), Black MCHOSE Gaming Mechanical Keyboard Ace 60 Pro - 8K, KTEK Magnetic Switch [Linear] (English US), Black](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/mchose_ace60_4a_01_NyrVAx.webp&w=130&h=130&page=)
![MCHOSE Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 - 8K, Ice Rhino Magnetic Switch [Linear] (English US), White MCHOSE Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 - 8K, Ice Rhino Magnetic Switch [Linear] (English US), White](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/mchose_mc_ace68_17_01_5JuyE6.webp&w=130&h=130&page=)
![Ajazz Wireless Gaming Mechanical Keyboard AK820 V2 PRO - White peach Switch [Linear] (English US), White Ajazz Wireless Gaming Mechanical Keyboard AK820 V2 PRO - White peach Switch [Linear] (English US), White](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/ajazz_ak820_v2_pro_wps_se_wh_01_HtxDTI.webp&w=130&h=130&page=)
![VGN Professional Gaming Mechanical Keyboard N75 RGB Jelly Orange - Power Silver Switches [Linear] VGN Professional Gaming Mechanical Keyboard N75 RGB Jelly Orange - Power Silver Switches [Linear]](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/vgn_n75_w_rgb_jell_or_silver_01_NmVZUt.webp&w=130&h=130&page=)