MCHOSE Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 Turbo - 16K, Mount Tai Magnetic Switch GT [Tactile] (English US), Black
[HW-ACE68TURBO-5]
№: ++7681
Manufacturer: MCHOSE
NEW Specifications:
| BRAND | MCHOSE |
| MFG CODE | HW-ACE68TURBO-5 |
| FORMAT | 65% |
| CONNECTION | USB |
| TYPE | Gaming Mechanical Anti-Ghosting Multimedia |
| SWITCHES, BRAND | Mount Tai |
| SWITCHES, TECH | Magnetic |
| SWITCHES, TYPE | Tactile |
| SWITCHES, NAME | Mount Tai Magnetic Switch GT |
| PRE-LUBED | Yes |
| SWITCH LIFETIME | 100 Million keystrokes |
| SWITCHES, PRE-TRAVEL | Programmable |
| TOTAL SWITCH TRAVEL | 3.4±0.2mm |
| ACTUATION FORCE | 35±8gf |
| REMOVABLE SWITCHES | Yes |
| KEYCAPS MATERIAL | PBT |
| KEYCAPS DESCRIPTION | PBT Cherry Profile keycap |
| BASE MATERIAL | Aluminium |
| POLLING RATE | 16000 Hz |
| SCAN RATE | 256 KHz |
| LATENCY | 0.06 ms |
| NUMBER OF KEYS | 68 |
| BACKLIGHT | RGB Yes |
| CABLE LENTH | 180 cm |
| DIMENTIONS | 324 x 119 x 38 mm |
| COLOR | Black |
| OTHERS | World`s First 16K Polling Rate Delivers a blazing-fast 0.06ms response time and 256K scan rate 0.001mm Precision Full Aluminum Body Powered by MCHOSE’s Tianwen Solution Dual-Core MCU |
| WARRANTY | 24 months |
| BARCODE EAN-13 | 6941750502007 |
Video:
MCHOSE Ace 68 | Hall Effect Magnetic Switch Gaming Keyboard for Gamers
Similar products
![Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 Turbo - 16K, Mount Tai Magnetic Switch GT [Tactile] (English US), Black Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 Turbo - 16K, Mount Tai Magnetic Switch GT [Tactile] (English US), Black](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/mchose_hw_ace68turbo_5_01_8cOT12.jpg&w=240&h=240&page=prod_info)
![Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 Turbo - 16K, Mount Tai Magnetic Switch GT [Tactile] (English US), Black Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 Turbo - 16K, Mount Tai Magnetic Switch GT [Tactile] (English US), Black](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/mchose_hw_ace68turbo_5_02_Br2BI8.jpg&w=80&h=80&page=)
![Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 Turbo - 16K, Mount Tai Magnetic Switch GT [Tactile] (English US), Black Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 Turbo - 16K, Mount Tai Magnetic Switch GT [Tactile] (English US), Black](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/mchose_hw_ace68turbo_5_03_6jT0B2.jpg&w=80&h=80&page=)
![Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 Turbo - 16K, Mount Tai Magnetic Switch GT [Tactile] (English US), Black Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 Turbo - 16K, Mount Tai Magnetic Switch GT [Tactile] (English US), Black](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/mchose_hw_ace68turbo_5_04_kLZfM2.jpg&w=80&h=60&page=)
![Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 Turbo - 16K, Mount Tai Magnetic Switch GT [Tactile] (English US), Black Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 Turbo - 16K, Mount Tai Magnetic Switch GT [Tactile] (English US), Black](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/mchose_hw_ace68turbo_5_05_qfPT3h.jpg&w=80&h=80&page=)
![Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 Turbo - 16K, Mount Tai Magnetic Switch GT [Tactile] (English US), Black Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 Turbo - 16K, Mount Tai Magnetic Switch GT [Tactile] (English US), Black](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/mchose_hw_ace68turbo_5_06_R7gN3l.jpg&w=80&h=60&page=)
![Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 Turbo - 16K, Mount Tai Magnetic Switch GT [Tactile] (English US), Black Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 Turbo - 16K, Mount Tai Magnetic Switch GT [Tactile] (English US), Black](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/mchose_hw_ace68turbo_5_07_BBESyG.jpg&w=80&h=43.75&page=)
![Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 Turbo - 16K, Mount Tai Magnetic Switch GT [Tactile] (English US), Black Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 Turbo - 16K, Mount Tai Magnetic Switch GT [Tactile] (English US), Black](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/mchose_hw_ace68turbo_5_08_nwgpIZ.jpg&w=80&h=28.56&page=)
![Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 Turbo - 16K, Mount Tai Magnetic Switch GT [Tactile] (English US), Black Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 Turbo - 16K, Mount Tai Magnetic Switch GT [Tactile] (English US), Black](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/mchose_hw_ace68turbo_5_09_IRSYcL.jpg&w=80&h=60&page=)
![Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 Turbo - 16K, Mount Tai Magnetic Switch GT [Tactile] (English US), Black Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 Turbo - 16K, Mount Tai Magnetic Switch GT [Tactile] (English US), Black](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/mchose_hw_ace68turbo_5_10_FLx66K.jpg&w=80&h=60&page=)
![Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 Turbo - 16K, Mount Tai Magnetic Switch GT [Tactile] (English US), Black Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 Turbo - 16K, Mount Tai Magnetic Switch GT [Tactile] (English US), Black](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/mchose_hw_ace68turbo_5_11_gzQAuD.jpg&w=80&h=34.2&page=)
![Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 Turbo - 16K, Mount Tai Magnetic Switch GT [Tactile] (English US), Black Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 Turbo - 16K, Mount Tai Magnetic Switch GT [Tactile] (English US), Black](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/mchose_hw_ace68turbo_5_12_sqzrDz.jpg&w=80&h=60&page=)
![Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 Turbo - 16K, Mount Tai Magnetic Switch GT [Tactile] (English US), Black Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 Turbo - 16K, Mount Tai Magnetic Switch GT [Tactile] (English US), Black](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/mchose_hw_ace68turbo_5_13_nHlPM1.jpg&w=80&h=80&page=)
![Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 Turbo - 16K, Mount Tai Magnetic Switch GT [Tactile] (English US), Black Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 Turbo - 16K, Mount Tai Magnetic Switch GT [Tactile] (English US), Black](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/mchose_hw_ace68turbo_5_14_WnGoya.jpg&w=80&h=42.68&page=)
![Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 Turbo - 16K, Mount Tai Magnetic Switch GT [Tactile] (English US), Black Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 Turbo - 16K, Mount Tai Magnetic Switch GT [Tactile] (English US), Black](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/mchose_hw_ace68turbo_5_15_kSh9Pb.jpg&w=80&h=80&page=)
![Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 Turbo - 16K, Mount Tai Magnetic Switch GT [Tactile] (English US), Black Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 Turbo - 16K, Mount Tai Magnetic Switch GT [Tactile] (English US), Black](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/mchose_hw_ace68turbo_5_16_JecyFE.jpg&w=80&h=60&page=)
![Ajazz Gaming Mechanical Keyboard AK820 - Red Switches [Linear] (English US), Black, White Backlight Ajazz Gaming Mechanical Keyboard AK820 - Red Switches [Linear] (English US), Black, White Backlight](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/ajazz_ak820_bk_01_GK7JBr.webp&w=130&h=130&page=)
![Ajazz Wireless Gaming Mechanical Keyboard AK820 V2 PRO - White peach Switch [Linear] (English US), White Ajazz Wireless Gaming Mechanical Keyboard AK820 V2 PRO - White peach Switch [Linear] (English US), White](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/ajazz_ak820_v2_pro_wps_se_wh_01_HtxDTI.webp&w=130&h=130&page=)


![MCHOSE Gaming Mechanical Keyboard Ace 60 Pro - 8K, TTC Uranus Magnetic Switch - Standard [Linear] (English US), White MCHOSE Gaming Mechanical Keyboard Ace 60 Pro - 8K, TTC Uranus Magnetic Switch - Standard [Linear] (English US), White](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/mchose_ace60_7a_01_VUtYKt.webp&w=130&h=130&page=)
