- Computer components
- RAM Memory
- Laptop Memory
- VGA cards
- SSD
- External HDD/SSD
- PC Cases
- Case accessories
- Power Supplies (PSUs)
- IO cards
- Modding
- Quiet PC
- Anti-vibrations
- Controllers for fans
- HDD Silencing
- Quiet Cases
- Silent CPU Coolers
- Silent Fans
- Silent PSUs
- Adapters
- Bitcoin mining
- Computer cooling
- Notebook coolers
- CPU Coolers
- Accessories
- Thermal compound
- Thermal Pads
- Fan Grills
- Fans
- Fan Filters
- Fan Controllers
- HDD Cooling
- HDD Silencing
- PCI Slot /Front bay Coolers
- Laptop Cooling & Fans
- Peripherals
- Keyboard
- Mouse
- Mousepads
- Docking station
- Graphic tablets
- Storage Devices
- USB hubs
- Web cameras
- Card readers
- USB sound cards
- Bluetooth dongles
- USB Flash
- SD cards
- Printers
- Gaming and Streaming
- Gaming keyboards
- Gaming mice
- Mouse accessories
- Gaming mousepads
- Gaming headsets
- Gaming sets
- Gamepads / Wheels
- Streaming microphones
- Streaming
- Gaming Chairs
- Gaming desks
- Computers
- Energy solutions & Power
- Portable Power Stations
- Solar panels
- Mobile air conditioners
- Mobile freezers
- Home Energy Systems
- Kits & Complete Solutions
- Accessories & Components
- Powerbanks
- Power boards / Surge protectors
- UPS
- Projectors, photo and video
- AR / VR Glasses
- Audio/Sound
- Cables
- <All products>
- Adapters
- HDMI cables
- Display Port (DP) cables
- DVI cables
- VGA cables
- USB cables
- Thunderbolt 4 cables
- Apple cables
- Samsung cables
- Audio cables
- Video cables
- Phone cables
- Power cords
- Coaxial cables
- LAN cables
- FireWire 1394 cables
- SATA Cables
- FDD Cables
- HDD Cables
- PC Cable Adapter
- Serial and parallel cables
- KVM cables
- Cable Management
- Spares
- VoIP
- Network products
- Accessories
- GSM Accessories
- Laptop chargers
- Monitor TV mounts
- TV mounts
- Phone / Tablet Holders
- PC Brackets and Stands
- Multimedia
- Mobile accessories
- Cleaning products
- Bags and Cases
- Notebook bags
- Bluetooth accessories
- Gadjets
- Notebook Accessories
- Protective gear
- Consumables
- Car electronics
- For pets
- Smart Home IoT
- Video Surveillance
- Others
CoolerMaster PSU Extreme Plus 500W PPFC 120mm
[RS-500-PCAP-A3]
№: ++981
Manufacturer: CoolerMaster
Specifications:
Introduction
Extreme series packs a powerful punch by delivering stable streams of power through dual +12v outputs. Our Extreme power supplies provides over 70% efficiency at typical loading and meet Energy Star and Blue Angel requirements. With a life-time of 100,000 hours and protection for OVP/OCP/OPP/SCP, these power units are made to last.
Features
Extreme series packs a powerful punch by delivering stable streams of power through dual +12v outputs. Our Extreme power supplies provides over 70% efficiency at typical loading and meet Energy Star and Blue Angel requirements. With a life-time of 100,000 hours and protection for OVP/OCP/OPP/SCP, these power units are made to last.
Features
1. Compliance with the newest Intel standard ATX 12V V2.3
2. More than 70% better efficiency at typical load operation
3. High reliability (MTBF > 100,000 hrs)
4. Green power design to meet Energy Star and Blue Angel requirements
5.?Multiple protection design(OVP/OCP/OPP/SCP)
6. Support dual +12V1 and +12V2 outputs for higher power usage
7-Two-year warranty



Specifications
| Model | RS-500-PCAR-A3 / RS-500-PCAP-A3 |
| Type | Intel Form Factor ATX 12V V2.3 |
| Dimension (W / H / D) | 150 x 86 x 140 mm |
| Input Voltage | RS-500-PCAR-A3 / 90 ~132V/180~264V (Selectable) RS-500-PCAP-A3 / 180~264 V |
| Input Current | RS-500-PCAR-A3 : 10A @ 115Vac / 6A @ 230Vac RS-500-PCAP-A3 : 6A @ 230Vac |
| Input Frequency Range | 47 ~ 63 Hz |
| PFC | None PFC: RS-500-PCAR-A3 Passive PFC: RS-500-PCAP-A3 |
| Power Good Signal | 100 ~ 500 ms |
| Hold Up Time | > 17 ms |
| Efficiency | >70% Typically |
| MTBF | >100,000 hrs |
| Protection | OVP / OCP / OPP / SCP |
| Output Capacity | 500 Watts |
| Operation Temperature | 0~40°C Nominal Input Voltage? |
| Regulatory | Nemko / TUV / cUL / CE / BSMI /FCC / C-tick / CCC (Passive Model Only) |
| Fan | Sleeve bearing 120mm fan |
| Connector | M/B 20+4 Pin x 1 CPU 4+4 Pin x 1 PCI-E 6 Pin x 1 4 Pin Peripheral x 5 SATA x 4 4 Pin Floppy x 1 |
Similar products
EURO version








