DeepCool Case ATX - CG590U 5F - 5 ARGB Fans
[R-CG590U-BKAGA5-G]
№: ++7598
Manufacturer: DeepCool
NEW Specifications:
| BRAND | DeepCool |
| MFG CODE | R-CG590U-BKAGA5-G |
| FORMAT | ATX mATX Mini-ITX |
| FORM FACTOR | Middle Tower |
| PSU POSITION | Bottom |
| WATERCOOLING SUPPORT | 360 mm - Side 240 mm - Side 120 mm - Side 360 mm - Top 280 mm - Top 240 mm - Top 140 mm - Top 120 mm - Top 360 mm - Bottom 240 mm - Bottom 120 mm - Bottom 120 mm - Rear |
| RGB | Addressable Yes |
| SIDE WINDOW | Tempered glass Yes |
| INTERFACE | 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C 2 x USB 3.0 HD Audio x 1 |
| INCLUDED FANS NUMBER | 5 |
| INCLUDED FANS | Side: 3 x 120 mm (Reversed, ARGB) Rear: 2 x 120 mm (ARGB) |
| NUMBER OF 3.5" SLOTS | 2 |
| NUMEBR OF 2.5" SLOTS | 3 |
| EXPANSION SLOTS | 7 |
| CPU COOLER MAX HEIGHT | 160 mm |
| VGA CARD MAX LENGTH | 410 mm |
| COLOR | Black |
| OTHERS | One-piece curved tempered glass panel Dual-chamber layout Supports mATX and ATX reverse connector motherboards (BTF) 45mm clearance for cable management Removable drive cage for flexible storage setup ATX PSUs up to 210mm |
| DIMENTIONS | 460 x 285 x 460 mm |
| WEIGHT | 8.2 kg |
| WARRANTY | 24 months |
| BARCODE EAN-13 | 6933412765639 |
Similar products














