Madlions Professional Gaming Mechanical Keyboard FIRE 68 RGB - 8K, Gateron Dual-Rail Magnetic Switches [Linear], RGB - Black
[FIRE-68-RGB-BK]
№: ++6497
Manufacturer: Madlions
Specifications:
| BRAND | Madlions |
| MFG CODE | FIRE-68-RGB-BK |
| FORMAT | 68% |
| CONNECTION | USB |
| TYPE | Gaming Mechanical Multimedia Anti-Ghosting |
| SWITCHES, BRAND | Gateron |
| SWITCHES, TECH | Magnetic |
| SWITCHES, TYPE | Linear |
| SWITCHES, NAME | Magnetic Gateron Dual-Rail |
| PRE-LUBED | Yes |
| SWITCHES, PRE-TRAVEL | Programmable |
| TOTAL SWITCH TRAVEL | 3.5±0.2mm |
| ACTUATION FORCE | 30±10gf |
| REMOVABLE SWITCHES | Yes |
| KEYCAPS MATERIAL | PBT |
| KEYCAPS DESCRIPTION | PBT keycap |
| BASE MATERIAL | Aluminium |
| POLLING RATE | 8000 Hz |
| SCAN RATE | 128 KHz |
| LATENCY | 0.125 ms |
| NUMBER OF KEYS | 68 |
| BACKLIGHT | RGB Yes |
| CABLE LENTH | 200 cm |
| DIMENTIONS | 311 x 102 x 29 mm |
| COLOR | Black |
| OTHERS | Incredible 8KHz Polling Rate Compact 68% Layout Durable Aluminum Alloy Structure Gateron magnetic switches Web Driver |
| WARRANTY | 24 months |
| BARCODE EAN-13 | 6977700930071 |
Similar products
![Professional Gaming Mechanical Keyboard FIRE 68 RGB - 8K, Gateron Dual-Rail Magnetic Switches [Linear], RGB - Black Professional Gaming Mechanical Keyboard FIRE 68 RGB - 8K, Gateron Dual-Rail Magnetic Switches [Linear], RGB - Black](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/madlions_fire_68_rgb_bk_01_t2BW9v.jpg&w=240&h=240&page=prod_info)
![Professional Gaming Mechanical Keyboard FIRE 68 RGB - 8K, Gateron Dual-Rail Magnetic Switches [Linear], RGB - Black Professional Gaming Mechanical Keyboard FIRE 68 RGB - 8K, Gateron Dual-Rail Magnetic Switches [Linear], RGB - Black](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/madlions_fire_68_rgb_bk_02_jRpZVX.jpg&w=80&h=53.333333333333&page=)
![Professional Gaming Mechanical Keyboard FIRE 68 RGB - 8K, Gateron Dual-Rail Magnetic Switches [Linear], RGB - Black Professional Gaming Mechanical Keyboard FIRE 68 RGB - 8K, Gateron Dual-Rail Magnetic Switches [Linear], RGB - Black](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/madlions_fire_68_rgb_bk_03_aJaZH7.jpg&w=80&h=53.333333333333&page=)
![Professional Gaming Mechanical Keyboard FIRE 68 RGB - 8K, Gateron Dual-Rail Magnetic Switches [Linear], RGB - Black Professional Gaming Mechanical Keyboard FIRE 68 RGB - 8K, Gateron Dual-Rail Magnetic Switches [Linear], RGB - Black](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/madlions_fire_68_rgb_bk_04_WUANV0.jpg&w=80&h=53.333333333333&page=)
![Professional Gaming Mechanical Keyboard FIRE 68 RGB - 8K, Gateron Dual-Rail Magnetic Switches [Linear], RGB - Black Professional Gaming Mechanical Keyboard FIRE 68 RGB - 8K, Gateron Dual-Rail Magnetic Switches [Linear], RGB - Black](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/madlions_fire_68_rgb_bk_05_Q7W6GZ.jpg&w=80&h=53.333333333333&page=)
![Professional Gaming Mechanical Keyboard FIRE 68 RGB - 8K, Gateron Dual-Rail Magnetic Switches [Linear], RGB - Black Professional Gaming Mechanical Keyboard FIRE 68 RGB - 8K, Gateron Dual-Rail Magnetic Switches [Linear], RGB - Black](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/madlions_fire_68_rgb_bk_06_bhacBv.jpg&w=80&h=53.333333333333&page=)
![Professional Gaming Mechanical Keyboard FIRE 68 RGB - 8K, Gateron Dual-Rail Magnetic Switches [Linear], RGB - Black Professional Gaming Mechanical Keyboard FIRE 68 RGB - 8K, Gateron Dual-Rail Magnetic Switches [Linear], RGB - Black](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/madlions_fire_68_rgb_bk_07_bAA9JI.jpg&w=80&h=53.333333333333&page=)
![Professional Gaming Mechanical Keyboard FIRE 68 RGB - 8K, Gateron Dual-Rail Magnetic Switches [Linear], RGB - Black Professional Gaming Mechanical Keyboard FIRE 68 RGB - 8K, Gateron Dual-Rail Magnetic Switches [Linear], RGB - Black](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/madlions_fire_68_rgb_bk_08_gPlk9A.jpg&w=80&h=53.333333333333&page=)
![Professional Gaming Mechanical Keyboard FIRE 68 RGB - 8K, Gateron Dual-Rail Magnetic Switches [Linear], RGB - Black Professional Gaming Mechanical Keyboard FIRE 68 RGB - 8K, Gateron Dual-Rail Magnetic Switches [Linear], RGB - Black](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/madlions_fire_68_rgb_bk_09_EAERG7.jpg&w=80&h=53.333333333333&page=)
![Professional Gaming Mechanical Keyboard FIRE 68 RGB - 8K, Gateron Dual-Rail Magnetic Switches [Linear], RGB - Black Professional Gaming Mechanical Keyboard FIRE 68 RGB - 8K, Gateron Dual-Rail Magnetic Switches [Linear], RGB - Black](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/madlions_fire_68_rgb_bk_10_5HTCuC.jpg&w=80&h=80&page=)
![Professional Gaming Mechanical Keyboard FIRE 68 RGB - 8K, Gateron Dual-Rail Magnetic Switches [Linear], RGB - Black Professional Gaming Mechanical Keyboard FIRE 68 RGB - 8K, Gateron Dual-Rail Magnetic Switches [Linear], RGB - Black](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/madlions_fire_68_rgb_bk_11_uWrtYE.jpg&w=80&h=80&page=)
![Professional Gaming Mechanical Keyboard FIRE 68 RGB - 8K, Gateron Dual-Rail Magnetic Switches [Linear], RGB - Black Professional Gaming Mechanical Keyboard FIRE 68 RGB - 8K, Gateron Dual-Rail Magnetic Switches [Linear], RGB - Black](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/madlions_fire_68_rgb_bk_12_zLJYPk.jpg&w=80&h=80&page=)
![Professional Gaming Mechanical Keyboard FIRE 68 RGB - 8K, Gateron Dual-Rail Magnetic Switches [Linear], RGB - Black Professional Gaming Mechanical Keyboard FIRE 68 RGB - 8K, Gateron Dual-Rail Magnetic Switches [Linear], RGB - Black](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/madlions_fire_68_rgb_bk_13_t6B4Xc.jpg&w=80&h=80&page=)
![Ajazz Wireless Gaming Mechanical Keyboard AK980 V2 - Gift Switch [Linear] (English US), Black, Gray Ajazz Wireless Gaming Mechanical Keyboard AK980 V2 - Gift Switch [Linear] (English US), Black, Gray](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/ajazz_ak980v2_gs_bk_01_GZ4EN8.webp&w=130&h=130&page=)


![MCHOSE Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 Air - 8K, Mount Tai Magnetic Switch GT [Tactile] (English US), Black MCHOSE Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 Air - 8K, Mount Tai Magnetic Switch GT [Tactile] (English US), Black](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/mchose_mc_ace68air_10_01_T3BAlu.webp&w=130&h=130&page=)
![Madlions Professional Gaming Mechanical Keyboard MAD 60 PRO - Black, 8K, Gateron Jade Customized [Linear] Madlions Professional Gaming Mechanical Keyboard MAD 60 PRO - Black, 8K, Gateron Jade Customized [Linear]](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/madlions_mad_60_pro_bkgat_jade_custom_01_ghozvp.webp&w=130&h=130&page=)
![Madlions Professional Gaming Mechanical Keyboard MAD 60 HE Contour Flagship - 8K, Magnetic Amber Pro [Linear] Madlions Professional Gaming Mechanical Keyboard MAD 60 HE Contour Flagship - 8K, Magnetic Amber Pro [Linear]](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/fgg_mad_60_he_contour_fs_amber_01_qH7d1u.webp&w=130&h=130&page=)