MCHOSE Wireless Gaming Mechanical Keyboard MC-K99 V3 - Icy Creamsicle Switch [Linear] (English US), Glacier Gradient
[MC-K99V3-4]
№: ++7714
Manufacturer: MCHOSE
NEW Specifications:
| BRAND | MCHOSE |
| MFG CODE | MC-K99V3-4 |
| FORMAT | 98% |
| CONNECTION | Bluetooth Wireless USB |
| TYPE | Gaming Mechanical Bluetooth Wireless Anti-Ghosting Multimedia |
| SWITCHES, BRAND | Kailh |
| SWITCHES, TECH | Mechanical |
| SWITCHES, TYPE | Linear |
| SWITCHES, NAME | Icy Creamsicle Switch |
| PRE-LUBED | Yes |
| SWITCH LIFETIME | 100 Million keystrokes |
| SWITCHES, PRE-TRAVEL | 1.3±0.4mm |
| TOTAL SWITCH TRAVEL | 3.5±0.3mm |
| ACTUATION FORCE | 42±10gf |
| REMOVABLE SWITCHES | Yes |
| KEYCAPS MATERIAL | PBT |
| KEYCAPS DESCRIPTION | Side Engraved Cherry |
| BASE MATERIAL | Aluminium |
| POLLING RATE | 8000 Hz |
| LATENCY | 0.125 ms |
| NUMBER OF KEYS | 99 |
| BACKLIGHT | RGB Yes |
| CABLE LENTH | 180 cm |
| COLOR | Black Grey |
| OTHERS | Polling Rate: Dual 8K (Wired / 2.4GHz) Latency: 0.125ms Ultra-Low Latency Advanced Functions: SOCD / MT / TGL / CB Wireless Tech: MCHOSE® TOPSPEED Wireless Battery: 10,000mAh Driver: MCHOSE M HUB (Web & Desktop) 360° ARGB Ambient Lighting Multifunction Control Knob Structure: Gasket Mount / Hot-Swappable / N-Key Rollover |
| WARRANTY | 24 months |
| BARCODE EAN-13 | 6941750502144 |
Video:
MCHOSE K99 V3 Wireless Mechanical Keyboard
Similar products
![Wireless Gaming Mechanical Keyboard MC-K99 V3 - Icy Creamsicle Switch [Linear] (English US), Glacier Gradient Wireless Gaming Mechanical Keyboard MC-K99 V3 - Icy Creamsicle Switch [Linear] (English US), Glacier Gradient](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/mchose_mc_k99v3_4_01_AlihTk.jpg&w=240&h=240&page=prod_info)
![Wireless Gaming Mechanical Keyboard MC-K99 V3 - Icy Creamsicle Switch [Linear] (English US), Glacier Gradient Wireless Gaming Mechanical Keyboard MC-K99 V3 - Icy Creamsicle Switch [Linear] (English US), Glacier Gradient](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/mchose_mc_k99v3_4_02_GL8Jux.jpg&w=80&h=80&page=)
![Wireless Gaming Mechanical Keyboard MC-K99 V3 - Icy Creamsicle Switch [Linear] (English US), Glacier Gradient Wireless Gaming Mechanical Keyboard MC-K99 V3 - Icy Creamsicle Switch [Linear] (English US), Glacier Gradient](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/mchose_mc_k99v3_4_03_byGjdI.jpg&w=80&h=60&page=)
![Wireless Gaming Mechanical Keyboard MC-K99 V3 - Icy Creamsicle Switch [Linear] (English US), Glacier Gradient Wireless Gaming Mechanical Keyboard MC-K99 V3 - Icy Creamsicle Switch [Linear] (English US), Glacier Gradient](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/mchose_mc_k99v3_4_04_eGG5fW.jpg&w=80&h=60&page=)
![Wireless Gaming Mechanical Keyboard MC-K99 V3 - Icy Creamsicle Switch [Linear] (English US), Glacier Gradient Wireless Gaming Mechanical Keyboard MC-K99 V3 - Icy Creamsicle Switch [Linear] (English US), Glacier Gradient](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/mchose_mc_k99v3_4_05_jcmJdw.jpg&w=80&h=28.55&page=)
![Wireless Gaming Mechanical Keyboard MC-K99 V3 - Icy Creamsicle Switch [Linear] (English US), Glacier Gradient Wireless Gaming Mechanical Keyboard MC-K99 V3 - Icy Creamsicle Switch [Linear] (English US), Glacier Gradient](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/mchose_mc_k99v3_4_06_FanuPo.jpg&w=80&h=60&page=)
![Wireless Gaming Mechanical Keyboard MC-K99 V3 - Icy Creamsicle Switch [Linear] (English US), Glacier Gradient Wireless Gaming Mechanical Keyboard MC-K99 V3 - Icy Creamsicle Switch [Linear] (English US), Glacier Gradient](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/mchose_mc_k99v3_4_07_bVAEH4.jpg&w=80&h=60&page=)
![Wireless Gaming Mechanical Keyboard MC-K99 V3 - Icy Creamsicle Switch [Linear] (English US), Glacier Gradient Wireless Gaming Mechanical Keyboard MC-K99 V3 - Icy Creamsicle Switch [Linear] (English US), Glacier Gradient](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/mchose_mc_k99v3_4_08_4Zc3AC.jpg&w=80&h=28.56&page=)
![Wireless Gaming Mechanical Keyboard MC-K99 V3 - Icy Creamsicle Switch [Linear] (English US), Glacier Gradient Wireless Gaming Mechanical Keyboard MC-K99 V3 - Icy Creamsicle Switch [Linear] (English US), Glacier Gradient](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/mchose_mc_k99v3_4_09_2FLFhD.jpg&w=80&h=60&page=)
![Wireless Gaming Mechanical Keyboard MC-K99 V3 - Icy Creamsicle Switch [Linear] (English US), Glacier Gradient Wireless Gaming Mechanical Keyboard MC-K99 V3 - Icy Creamsicle Switch [Linear] (English US), Glacier Gradient](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/mchose_mc_k99v3_4_10_Sm0iJY.jpg&w=80&h=60&page=)
![Wireless Gaming Mechanical Keyboard MC-K99 V3 - Icy Creamsicle Switch [Linear] (English US), Glacier Gradient Wireless Gaming Mechanical Keyboard MC-K99 V3 - Icy Creamsicle Switch [Linear] (English US), Glacier Gradient](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/mchose_mc_k99v3_4_11_hziCd6.jpg&w=80&h=60&page=)
![Wireless Gaming Mechanical Keyboard MC-K99 V3 - Icy Creamsicle Switch [Linear] (English US), Glacier Gradient Wireless Gaming Mechanical Keyboard MC-K99 V3 - Icy Creamsicle Switch [Linear] (English US), Glacier Gradient](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/mchose_mc_k99v3_4_12_ngW99o.jpg&w=80&h=60&page=)
![MCHOSE Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 Air - 8K, Mount Tai Magnetic Switch GT [Tactile] (English US), White MCHOSE Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 Air - 8K, Mount Tai Magnetic Switch GT [Tactile] (English US), White](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/mchose_mc_ace68air_9_01_lyEF14.webp&w=130&h=130&page=)


![Ducky Professional Gaming Mechanical Keyboard One X Wireless White - Ducky AI Switches [Linear] Ducky Professional Gaming Mechanical Keyboard One X Wireless White - Ducky AI Switches [Linear]](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/ducky_one_x_wireless_wh_01_HfxR9C.webp&w=130&h=78.479757642523&page=)

![MCHOSE Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 Turbo - 16K, Mount Tai Magnetic Switch GT [Tactile] (English US), Black MCHOSE Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 Turbo - 16K, Mount Tai Magnetic Switch GT [Tactile] (English US), Black](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/mchose_hw_ace68turbo_5_01_8cOT12.webp&w=130&h=130&page=)