MCHOSE Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 - 8K, Ice Blue Magnetic Switch [Linear] (English US), White
[MC-ACE68-15]
№: ++7679
Manufacturer: MCHOSE
NEW Specifications:
| BRAND | MCHOSE |
| MFG CODE | MC-ACE68-15 |
| FORMAT | 65% |
| CONNECTION | USB |
| TYPE | Gaming Mechanical Anti-Ghosting Multimedia |
| SWITCHES, BRAND | Mchose |
| SWITCHES, TECH | Magnetic |
| SWITCHES, TYPE | Linear |
| SWITCHES, NAME | Ice Blue Magnetic Switch |
| PRE-LUBED | Yes |
| SWITCH LIFETIME | 100 Million keystrokes |
| SWITCHES, PRE-TRAVEL | Programmable |
| TOTAL SWITCH TRAVEL | 3.5±0.1mm |
| ACTUATION FORCE | 40±5gf |
| REMOVABLE SWITCHES | Yes |
| KEYCAPS MATERIAL | PBT |
| KEYCAPS DESCRIPTION | PBT Shine-through |
| BASE MATERIAL | Aluminium |
| POLLING RATE | 8000 Hz |
| SCAN RATE | 128 KHz |
| LATENCY | 0.1 ms |
| NUMBER OF KEYS | 68 |
| BACKLIGHT | RGB Yes |
| CABLE LENTH | 180 cm |
| DIMENTIONS | 320.1 x 115.8 x 39.2 mm |
| COLOR | White |
| OTHERS | 8000Hz Polling Rate Adjustable Actuation SOCD, RS, DKS, MT, TGL, Key Macros Hot-Swappable "0" Dead Zone & "0" Trigger Bounce |
| WARRANTY | 24 months |
| BARCODE EAN-13 | 6973654166900 |
Video:
MCHOSE Ace 68 | Hall Effect Magnetic Switch Gaming Keyboard for Gamers
Similar products
![Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 - 8K, Ice Blue Magnetic Switch [Linear] (English US), White Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 - 8K, Ice Blue Magnetic Switch [Linear] (English US), White](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/mchose_ace68_15_01_H1PS4E.jpg&w=240&h=240&page=prod_info)
![Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 - 8K, Ice Blue Magnetic Switch [Linear] (English US), White Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 - 8K, Ice Blue Magnetic Switch [Linear] (English US), White](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/mchose_ace68_15_02_LCcelV.jpg&w=80&h=80&page=)
![Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 - 8K, Ice Blue Magnetic Switch [Linear] (English US), White Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 - 8K, Ice Blue Magnetic Switch [Linear] (English US), White](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/mchose_ace68_15_03_EVMViW.jpg&w=80&h=80&page=)
![Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 - 8K, Ice Blue Magnetic Switch [Linear] (English US), White Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 - 8K, Ice Blue Magnetic Switch [Linear] (English US), White](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/mchose_ace68_15_04_QMqQDU.jpg&w=80&h=80&page=)
![Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 - 8K, Ice Blue Magnetic Switch [Linear] (English US), White Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 - 8K, Ice Blue Magnetic Switch [Linear] (English US), White](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/mchose_ace68_15_05_mghORa.jpg&w=80&h=80&page=)
![Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 - 8K, Ice Blue Magnetic Switch [Linear] (English US), White Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 - 8K, Ice Blue Magnetic Switch [Linear] (English US), White](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/mchose_ace68_15_06_krRVYP.jpg&w=80&h=80&page=)
![Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 - 8K, Ice Blue Magnetic Switch [Linear] (English US), White Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 - 8K, Ice Blue Magnetic Switch [Linear] (English US), White](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/mchose_ace68_15_07_rW9BAn.jpg&w=80&h=80&page=)
![Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 - 8K, Ice Blue Magnetic Switch [Linear] (English US), White Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 - 8K, Ice Blue Magnetic Switch [Linear] (English US), White](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/mchose_ace68_15_08_AZ1CCG.jpg&w=80&h=80&page=)
![Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 - 8K, Ice Blue Magnetic Switch [Linear] (English US), White Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 - 8K, Ice Blue Magnetic Switch [Linear] (English US), White](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/mchose_ace68_15_09_pfW7iV.jpg&w=80&h=80&page=)
![Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 - 8K, Ice Blue Magnetic Switch [Linear] (English US), White Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 - 8K, Ice Blue Magnetic Switch [Linear] (English US), White](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/mchose_ace68_15_10_nm7mPS.jpg&w=80&h=28.56&page=)
![Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 - 8K, Ice Blue Magnetic Switch [Linear] (English US), White Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 - 8K, Ice Blue Magnetic Switch [Linear] (English US), White](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/mchose_ace68_15_11_OBZYod.jpg&w=80&h=34.68&page=)
![Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 - 8K, Ice Blue Magnetic Switch [Linear] (English US), White Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 - 8K, Ice Blue Magnetic Switch [Linear] (English US), White](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/mchose_ace68_15_12_cJB6cc.jpg&w=80&h=32.76&page=)
![ATK Professional Gaming Mechanical Keyboard RS6 - 8K, Gateron Jade Pro Switches [Linear] - Black ATK Professional Gaming Mechanical Keyboard RS6 - 8K, Gateron Jade Pro Switches [Linear] - Black](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/atk_rs6_bk_gat_jade_pro_01_CwxVix.webp&w=130&h=130&page=)
![ATK Professional Gaming Mechanical Keyboard RS6 Ultra - 8K, TTC RGB Magneto [Linear] - Night Hunter ATK Professional Gaming Mechanical Keyboard RS6 Ultra - 8K, TTC RGB Magneto [Linear] - Night Hunter](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/atk_rs6_ultra_night_hunter_01_p5IGKb.webp&w=130&h=130&page=)
![Ducky Professional Gaming Mechanical Keyboard One 3 Pro Nazca Line - 8K, Cherry MX2A RGB Brown [Tactile] Ducky Professional Gaming Mechanical Keyboard One 3 Pro Nazca Line - 8K, Cherry MX2A RGB Brown [Tactile]](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/ducky_one_3_pro_nazca_line_mx2a_brown_01_9EHexR.webp&w=130&h=86.666666666667&page=)
![ATK Professional Gaming Mechanical Keyboard RS6 - 8K, Gateron Jade Pro Switches [Linear] - White ATK Professional Gaming Mechanical Keyboard RS6 - 8K, Gateron Jade Pro Switches [Linear] - White](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/atk_rs6_wh_gat_jade_pro_01_KhFReZ.webp&w=130&h=130&page=)

![be quiet! Professional Gaming Mechanical Keyboard LIGHT MOUNT - be quiet! Silent Switches [Tactile] be quiet! Professional Gaming Mechanical Keyboard LIGHT MOUNT - be quiet! Silent Switches [Tactile]](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/bequiet_light_mount_tac_01_W62kAT.webp&w=130&h=86.666666666667&page=)