Xtrike ME Gaming Mechanical keyboard 61 keys TKL - GK-985P - BLUE switches
[XTRM-GK-985P-EN]
№: ++6951
Manufacturer: Xtrike ME
Specifications:
| BRAND | Xtrike Me |
| MFG CODE | XTRM-GK-985P-EN |
| FORMAT | 60% |
| CONNECTION | USB |
| TYPE | Mechanical Gaming Anti-Ghosting Multimedia |
| SWITCHES, TECH | Mechanical |
| SWITCHES, NAME | Blue Switches |
| PRE-LUBED | Yes |
| SWITCH LIFETIME | 50 Million keystrokes |
| TOTAL SWITCH TRAVEL | 4.0±0.5mm |
| ACTUATION FORCE | 60±10gf |
| NUMBER OF KEYS | 61 |
| BACKLIGHT | Rainbow Yes |
| CABLE LENTH | 155 cm |
| DIMENTIONS | 295 x 103 x 38 mm |
| COLOR | Black |
| OTHERS | Advanced anti-ghosting with 21-key rollover support delivers enhanced command readings in the heat of the battle Unique backlight visuals with mixed color to create a rainbow effect and 12 lighting schemes Clear switch housing and see-through character key mould offer a vibrant and uniform Illumination for the ultimate visual experience |
| WARRANTY | 24 months |
| BARCODE EAN-13 | 6932391926949 |
Similar products





![Ajazz Gaming Mechanical Keyboard AK820 - Blue Switches [Tactile] (English US), White, Blue Light Ajazz Gaming Mechanical Keyboard AK820 - Blue Switches [Tactile] (English US), White, Blue Light](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/ajazz_ak820_bswbl_dyi_01_tr5D5T.webp&w=130&h=130&page=)

![Madlions Professional Gaming Mechanical Keyboard MAD 60 PRO - Black, 8K, Gateron Jade Customized [Linear] Madlions Professional Gaming Mechanical Keyboard MAD 60 PRO - Black, 8K, Gateron Jade Customized [Linear]](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/madlions_mad_60_pro_bkgat_jade_custom_01_ghozvp.webp&w=130&h=130&page=)

![Ajazz Gaming Mechanical Keyboard AK820 - Red Switches [Linear] (English US), Black, White Backlight Ajazz Gaming Mechanical Keyboard AK820 - Red Switches [Linear] (English US), Black, White Backlight](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/ajazz_ak820_bk_01_GK7JBr.webp&w=130&h=130&page=)
