Endgame Gear Professional Gaming Mechanical Keyboard KB65HE 8K - Gateron Magnetic Switches, Hall Effect, RGB - Black
[EGG-KB65HE-8K-RUS]
№: ++6747
Manufacturer: Endgame Gear
Specifications:
| BRAND | Endgame Gear |
| MFG CODE | EGG-KB65HE-8K-RUS |
| FORMAT | 65% |
| CONNECTION | USB |
| TYPE | Gaming Mechanical Anti-Ghosting |
| SWITCHES, BRAND | Raesha |
| SWITCHES, TECH | Magnetic |
| SWITCHES, TYPE | Linear |
| SWITCHES, NAME | Raesha Silent Magnetic |
| PRE-LUBED | Yes |
| SWITCH LIFETIME | 100 Million keystrokes |
| SWITCHES, PRE-TRAVEL | Programmable |
| TOTAL SWITCH TRAVEL | 4.0±0.1mm |
| ACTUATION FORCE | 28gf |
| REMOVABLE SWITCHES | Yes |
| KEYCAPS MATERIAL | PBT |
| KEYCAPS DESCRIPTION | PBT keycap |
| BASE MATERIAL | Aluminium |
| POLLING RATE | 8000 Hz |
| NUMBER OF KEYS | 68 |
| BACKLIGHT | RGB Yes |
| CABLE LENTH | 180 cm |
| DIMENTIONS | 315 x 108.8 x 37.2 mm |
| COLOR | Black |
| OTHERS | Raesha Silent Magnetic switches True 8000Hz polling and scan rate Hall Effect, Rapid Trigger and SOCD Full Aluminium Case Doubleshot PBT Keycaps |
| WARRANTY | 24 months |
| BARCODE EAN-13 | 4251442512675 |
Similar products







![MCHOSE Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 - 8K, Ice Blue Magnetic Switch [Linear] (English US), White MCHOSE Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 - 8K, Ice Blue Magnetic Switch [Linear] (English US), White](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/mchose_ace68_15_01_H1PS4E.webp&w=130&h=130&page=)
![VGN Wireless Gaming Mechanical Keyboard - V87 Jelly Orange - Dynamic Silver Switches [Linear] VGN Wireless Gaming Mechanical Keyboard - V87 Jelly Orange - Dynamic Silver Switches [Linear]](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/vgn_v87_jelly_orange_ps_01_7GLsLI.webp&w=130&h=73.091145833333&page=)
![Ajazz Gaming Mechanical Keyboard AK820 - Red Switches [Linear] (English US), Black, White Backlight Ajazz Gaming Mechanical Keyboard AK820 - Red Switches [Linear] (English US), Black, White Backlight](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/ajazz_ak820_bk_01_GK7JBr.webp&w=130&h=130&page=)

![VGN Professional Gaming Mechanical Keyboard N75 RGB Jelly Orange - Power Silver Switches [Linear] VGN Professional Gaming Mechanical Keyboard N75 RGB Jelly Orange - Power Silver Switches [Linear]](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/vgn_n75_w_rgb_jell_or_silver_01_NmVZUt.webp&w=130&h=130&page=)
