Madlions Professional Gaming Mechanical Keyboard MAD 68 HE Flagship - 8K, Magnetic Amber Pro Switches - Black
[MAD-68-HE-FS-BK]
№: ++6279
Manufacturer: Madlions
Specifications:
| BRAND | Madlions |
| MFG CODE | MAD-68-HE-FS-BK |
| FORMAT | 68% |
| CONNECTION | USB |
| TYPE | Gaming Mechanical Anti-Ghosting Multimedia |
| SWITCHES, BRAND | Amber |
| SWITCHES, TECH | Magnetic |
| SWITCHES, TYPE | Linear |
| SWITCHES, NAME | Magnetic Amber Pro |
| PRE-LUBED | Yes |
| SWITCH LIFETIME | 100 Million keystrokes |
| SWITCHES, PRE-TRAVEL | Programmable |
| TOTAL SWITCH TRAVEL | 3.8±0.3mm |
| ACTUATION FORCE | 37±10gf |
| REMOVABLE SWITCHES | Yes |
| KEYCAPS MATERIAL | PBT |
| KEYCAPS DESCRIPTION | Double-shot PBT |
| BASE MATERIAL | Aluminium |
| POLLING RATE | 8000 Hz |
| SCAN RATE | 32 KHz |
| LATENCY | 0.125 ms |
| NUMBER OF KEYS | 68 |
| BACKLIGHT | RGB Yes |
| CABLE LENTH | 200 cm |
| DIMENTIONS | 320 x 116 x 37 mm |
| COLOR | Black |
| OTHERS | 8K Polling Rate Magnetic Amber Pro Switches Customizable Key Travel Aluminium Plate Web Driver 16.8M RGB Madlions Strap |
| WARRANTY | 24 months |
| BARCODE EAN-13 | 6977700930385 |
Similar products













![Aula Wireless Gaming Mechanical Keyboard AU75 - Bloomfield Switch [Linear] (English US), Beige Aula Wireless Gaming Mechanical Keyboard AU75 - Bloomfield Switch [Linear] (English US), Beige](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/aula_au75_beige_bs_01_0iOHWC.webp&w=130&h=78.136363636364&page=)
![VGN Professional Gaming Mechanical Keyboard N75 RGB Caribbean Blue - Power Silver Switches [Linear] VGN Professional Gaming Mechanical Keyboard N75 RGB Caribbean Blue - Power Silver Switches [Linear]](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/vgn_n75_w_rgb_carr_bl_silver_01_SkGjBE.webp&w=130&h=130&page=)


![Aula Wireless Gaming Mechanical Keyboard F75HE - Black King Magnetic Switch [Linear] (English US), White Aula Wireless Gaming Mechanical Keyboard F75HE - Black King Magnetic Switch [Linear] (English US), White](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/aula_f75he_whc_01_evlSI8.webp&w=130&h=81.803607214429&page=)