Madlions Professional Gaming Mechanical Keyboard MAD 60 HE Flagship - 8K, Magnetic Amber Pro Switches - Black
[MAD-60-HE-BK]
№: ++6276
Manufacturer: Madlions
Specifications:
| BRAND | Madlions |
| MFG CODE | MAD-60-HE-BK |
| FORMAT | 60% |
| CONNECTION | USB |
| TYPE | Gaming Mechanical Anti-Ghosting Multimedia |
| SWITCHES, BRAND | Amber |
| SWITCHES, TECH | Magnetic |
| SWITCHES, TYPE | Linear |
| SWITCHES, NAME | Magnetic Amber Pro |
| PRE-LUBED | Yes |
| SWITCH LIFETIME | 100 Million keystrokes |
| SWITCHES, PRE-TRAVEL | Programmable |
| TOTAL SWITCH TRAVEL | 3.5±0.2mm |
| ACTUATION FORCE | 30±10gf |
| REMOVABLE SWITCHES | Yes |
| KEYCAPS MATERIAL | PBT |
| KEYCAPS DESCRIPTION | PBT Shine-through Side Print |
| BASE MATERIAL | Aluminium |
| POLLING RATE | 8000 Hz |
| SCAN RATE | 32 KHz |
| LATENCY | 0.125 ms |
| NUMBER OF KEYS | 60 |
| BACKLIGHT | RGB Yes |
| CABLE LENTH | 200 cm |
| DIMENTIONS | 302 x 116 x 37 mm |
| COLOR | Black |
| OTHERS | 8K Polling Rate Customizable Key Travel Rapid RT Reset Esport Latency Adjustable 0 Deadzone 16.8M RGB Madlions Strap |
| WARRANTY | 24 months |
| BARCODE EAN-13 | 6977700930378 |
Similar products















![Pulsar Professional Gaming Mechanical Keyboard PCMK 2 HE TKL ANSI Black - 8K, Gateron Magnetic Switches [Linear], RGB Pulsar Professional Gaming Mechanical Keyboard PCMK 2 HE TKL ANSI Black - 8K, Gateron Magnetic Switches [Linear], RGB](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/pulsar_pcmk_2_he_tkl_white_ansi_01_6YzxOH.webp&w=130&h=89.385194479297&page=)
![MCHOSE Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 Air - 8K, Mount Tai Magnetic Switch GT [Tactile] (English US), Black MCHOSE Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 Air - 8K, Mount Tai Magnetic Switch GT [Tactile] (English US), Black](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/mchose_mc_ace68air_10_01_T3BAlu.webp&w=130&h=130&page=)

![Ducky Professional Gaming Mechanical Keyboard One 3 Mini Aura Black - Cherry MX RGB Brown [Tactile] Ducky Professional Gaming Mechanical Keyboard One 3 Mini Aura Black - Cherry MX RGB Brown [Tactile]](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/ducky_one_3_mini_aura_bk_01_P9nDAr.webp&w=130&h=86.666666666667&page=)
![MCHOSE Gaming Mechanical Keyboard Ace 60 Pro - 8K, TTC Uranus Magnetic Switch - Standard [Linear] (English US), White MCHOSE Gaming Mechanical Keyboard Ace 60 Pro - 8K, TTC Uranus Magnetic Switch - Standard [Linear] (English US), White](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/mchose_ace60_7a_01_VUtYKt.webp&w=130&h=130&page=)
![Ajazz Wireless Gaming Mechanical Keyboard AK820 PRO - Flying Fish [Linear] (English US), Purple Ajazz Wireless Gaming Mechanical Keyboard AK820 PRO - Flying Fish [Linear] (English US), Purple](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/ajazz_ak820_pro_pwb_ffs_01_PyEMhv.webp&w=130&h=130&page=)