MCHOSE Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 - 8K, Ice Rhino Magnetic Switch [Linear] (English US), White
[MC-ACE68-17]
№: ++7680
Manufacturer: MCHOSE
NEW Specifications:
| BRAND | MCHOSE |
| MFG CODE | MC-ACE68-17 |
| FORMAT | 65% |
| CONNECTION | USB |
| TYPE | Gaming Mechanical Anti-Ghosting Multimedia |
| SWITCHES, BRAND | Mchose |
| SWITCHES, TECH | Magnetic |
| SWITCHES, TYPE | Linear |
| SWITCHES, NAME | Ice Rhino Magnetic Switch |
| PRE-LUBED | Yes |
| SWITCH LIFETIME | 100 Million keystrokes |
| SWITCHES, PRE-TRAVEL | Programmable |
| TOTAL SWITCH TRAVEL | 3.4±0.1mm |
| ACTUATION FORCE | 28±5gf |
| REMOVABLE SWITCHES | Yes |
| KEYCAPS MATERIAL | PBT |
| KEYCAPS DESCRIPTION | PBT Shine-through |
| BASE MATERIAL | Aluminium |
| POLLING RATE | 8000 Hz |
| SCAN RATE | 128 KHz |
| LATENCY | 0.1 ms |
| NUMBER OF KEYS | 68 |
| BACKLIGHT | RGB Yes |
| CABLE LENTH | 180 cm |
| DIMENTIONS | 320.1 x 115.8 x 39.2 mm |
| COLOR | White |
| OTHERS | 8000Hz Polling Rate Adjustable Actuation SOCD, RS, DKS, MT, TGL, Key Macros Hot-Swappable "0" Dead Zone & "0" Trigger Bounce |
| WARRANTY | 24 months |
| BARCODE EAN-13 | 6973654166863 |
Video:
MCHOSE Ace 68 | Hall Effect Magnetic Switch Gaming Keyboard for Gamers
Similar products
![Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 - 8K, Ice Rhino Magnetic Switch [Linear] (English US), White Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 - 8K, Ice Rhino Magnetic Switch [Linear] (English US), White](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/mchose_mc_ace68_17_01_5JuyE6.jpg&w=240&h=240&page=prod_info)
![Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 - 8K, Ice Rhino Magnetic Switch [Linear] (English US), White Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 - 8K, Ice Rhino Magnetic Switch [Linear] (English US), White](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/mchose_mc_ace68_17_02_VVF9U6.jpg&w=80&h=80&page=)
![Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 - 8K, Ice Rhino Magnetic Switch [Linear] (English US), White Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 - 8K, Ice Rhino Magnetic Switch [Linear] (English US), White](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/mchose_mc_ace68_17_03_tpF0MG.jpg&w=80&h=80&page=)
![Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 - 8K, Ice Rhino Magnetic Switch [Linear] (English US), White Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 - 8K, Ice Rhino Magnetic Switch [Linear] (English US), White](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/mchose_mc_ace68_17_04_t68G6c.jpg&w=80&h=80&page=)
![Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 - 8K, Ice Rhino Magnetic Switch [Linear] (English US), White Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 - 8K, Ice Rhino Magnetic Switch [Linear] (English US), White](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/mchose_mc_ace68_17_05_EmLbYn.jpg&w=80&h=80&page=)
![Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 - 8K, Ice Rhino Magnetic Switch [Linear] (English US), White Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 - 8K, Ice Rhino Magnetic Switch [Linear] (English US), White](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/mchose_mc_ace68_17_06_DfEDmX.jpg&w=80&h=80&page=)
![Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 - 8K, Ice Rhino Magnetic Switch [Linear] (English US), White Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 - 8K, Ice Rhino Magnetic Switch [Linear] (English US), White](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/mchose_mc_ace68_17_07_syibLT.jpg&w=80&h=80&page=)
![Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 - 8K, Ice Rhino Magnetic Switch [Linear] (English US), White Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 - 8K, Ice Rhino Magnetic Switch [Linear] (English US), White](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/mchose_mc_ace68_17_08_Py0f48.jpg&w=80&h=80&page=)
![Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 - 8K, Ice Rhino Magnetic Switch [Linear] (English US), White Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 - 8K, Ice Rhino Magnetic Switch [Linear] (English US), White](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/mchose_mc_ace68_17_09_z5oJ7j.jpg&w=80&h=28.56&page=)
![Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 - 8K, Ice Rhino Magnetic Switch [Linear] (English US), White Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 - 8K, Ice Rhino Magnetic Switch [Linear] (English US), White](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/mchose_mc_ace68_17_10_MVc2pa.jpg&w=80&h=34.68&page=)
![Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 - 8K, Ice Rhino Magnetic Switch [Linear] (English US), White Gaming Mechanical Keyboard Ace 68 - 8K, Ice Rhino Magnetic Switch [Linear] (English US), White](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/mchose_mc_ace68_17_11_ngDOkg.jpg&w=80&h=32.76&page=)
![Marvo Gaming Mechanical Keyboard Arma 98 KG937 - 1K, TNT Peach Switches [Linear], (English US) Marvo Gaming Mechanical Keyboard Arma 98 KG937 - 1K, TNT Peach Switches [Linear], (English US)](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/marvo_arma_98_kg937_01_2OaArB.webp&w=130&h=130&page=)

![Ducky Professional Gaming Mechanical Keyboard One X Wireless White - Ducky AI Switches [Linear] Ducky Professional Gaming Mechanical Keyboard One X Wireless White - Ducky AI Switches [Linear]](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/ducky_one_x_wireless_wh_01_HfxR9C.webp&w=130&h=78.479757642523&page=)
![be quiet! Professional Gaming Mechanical Keyboard LIGHT MOUNT - be quiet! Silent Switches [Linear] be quiet! Professional Gaming Mechanical Keyboard LIGHT MOUNT - be quiet! Silent Switches [Linear]](https://dekada.com/imagemagic.php?img=images/bequiet_light_mount_lin_01_7RMcES.webp&w=130&h=86.666666666667&page=)

